fbpx

“Frederiksbjerg Guitarskole tilbyder rigtig kompetent undervisning med hyggelig stemning og god guitar!”

Alexander Arendttorp
Voksen elev

Nærhed i undervisningen

Hos Frederiksbjerg Guitarskole får du ikke blot stukket en ny lektie i hånden af en lærer, der ikke kan huske, hvad du hedder eller laver til daglig. Tværtimod er det vigtigt for os at lære vores elever at kende, så vi bedst muligt kan imødekomme jer. Det betyder, at du hos os kan være sikker på god kommunikation, godt humør og selvfølgelig god musik i hyggelige rammer, der minder mere om en stue end et undervisningslokale.

Moderne hjælpemidler
og grundlæggende færdigheder

Flere af vores undervisere gør i den traditionelle fysiske undervisningssituation brug af videooptagelser, hvor lektierne bliver spillet igennem i langsomt tempo, så du har lyd og billede på det, du skal øve dig på. Vi supplerer naturligvis med noder og andet relevant materiale.

For al undervisning gælder det, at læringen sker gennem både konkrete stykker musik samt tekniske og teoretiske øvelser med konstruktiv feedback og motiverende dialog.

Onlineundervisning

I visse situationer har du mulighed for at blive undervist online – enten som interaktiv virtuel undervisning over f.eks. Zoom, Facetime el. lign. eller via præ-indspillet undervisning, hvor du får din egen personligt tilpassede video tilsendt med indhold efter aftale.

Vi bruger bl.a. onlineundervisning i tilfælde af sygdom, hvor det ikke kan lade sig gøre at finde vikar, så eleverne ikke går glip af deres lektion. Det kan også være relevant, hvis eleven er udenbys i længere tid af gangen.

Filosofi

Vi anser undervisningssituationen som et samspil mellem elev og lærer og søger sammen at skabe et kreativt miljø i trygge rammer, hvor der er god plads til grin, samtidig med at vi vægter engagement, kvalitet og den faglige læring højt. Så bliv ikke overrasket, hvis du bliver budt en kop kaffe eller te, når du kommer til undervisning, for vi tror på, at et behageligt og rart læringsmiljø giver de bedste resultater. Det er vi faktisk helt sikre på.


Mød vores undervisere:

William Michaelsen

Underviser
Læs mere

William Michaelsen

Udover at være daglig leder af guitarskolen er William en af vores faste, rutinerede undervisere.

Med mangeårig erfaring fra studiesessions, pladekontrakt og koncertscenerne og med en baggrund som musikredaktør har William opbygget et stort, varieret genrekendskab og kan derfor tale med om alt fra progmetal til bossanova og K-pop :-)

Spidskompetencerne ligger dog inden for rock, pop, jazz, blues, soul/R&B og country/roots, og undervisningens overordnede fokus er at træne kombinationen af øre, teknik og teori med et kreativt og praktisk sigte. William lægger vægt på, at eleven altid er med på, hvad formålet med øvelserne er, og han tilrettelægger forløbet individuelt, så man aldrig får fornemmelsen af at skulle lave ”lektier”.

Undervisningen inddrager således alt fra klassiske radiohits til guitarheltesoloer og jazzstandarderne, mens vi hele tiden har for øje, hvad DIT mål er som guitarist. Er der en specifik sang, du gerne vil lære, siger du bare til, og hvis du vil have konstruktiv feedback på sangskrivning, udstyr, indspilning eller lignende er der også plads til det.

Flere af Williams gamle elever er siden kommet ind på MGK og/eller Musikkonservatoriet, ligesom flere af dem selv er udøvende professionelle musikere.

William er uddannet cand.mag. fra Aarhus Universitet.

Anders Odgaard

Underviser
Læs mere

Anders Odgaard

Om Anders
Jeg er i slutningen af 20’erne og har brugt det meste af mit liv på at spille musik – bl.a. har jeg været i Sverige på et intensivt musikuddannelsesforløb i 2 år samt taget en bachelor i musikvidenskab på Aarhus Universitet. Jeg har flere års erfaring med musikundervisning, har været på forskellige musikskoler og underviser også på instrumentundervisning.dk. Pt. er jeg i gang med min kandidatuddannelse i musik, mens jeg bruger min fritid på at spille i forskellige konstellationer og dygtiggøre mig selv.

Om undervisningen
I undervisningen tager jeg udgangspunkt i den enkelte elevs ønsker. Musik skal være sjovt, og derfor foreslår jeg, at eleven selv tager stilling til, hvilken genre eller teknik han/hun gerne vil lære. Min erfaring er nemlig, at eleven lærer bedst ved selv at være engageret. Jeg guider eleven individuelt med øvelser, der fremmer en god teknik og et godt kendskab til instrumentet, og herudover vil vi i undervisningen spille sange, som er passende i forhold til den enkelte elevs ambitioner. På den måde kan vi skabe et målrettet undervisningsforløb, der giver musikalske kompetencer inden for det valgte emne.

Eksempel på et undervisningsforløb
Et undervisningsforløb starter typisk med en samtale mellem dig og mig, hvor vi finder ud af, hvad du ønsker at kunne spille på dit instrument (el/akustisk guitar eller bas). Herefter vil jeg foreslå sange og øvelser, der er relevante for dig. Du har mulighed for at ønske hvilke sange, du gerne vil lære, ellers finder vi i fællesskab noget materiale, som vil være passende for dit niveau. Du vil herefter få en node/tabs/akkorder til den valgte sang, som du kan øve dig på til næste lektion. Undervisningsforløbet længde afhænger af dine ambitioner og af sværhedsgraden, og herefter kan vi begynde et nyt undervisningsforløb med et nyt fokus.

Undervisningens elementer
Vi kommer bl.a. omkring at stemme instrumentet, “strumming” og rytmespil, solospil/improvisation, melodispil, harmonisering/akkorder, fingersætning, plekterteknik, teori og hørelære.

Jeg glæder mig til at møde dig!

Bo Mikkelsen

Underviser
Læs mere

Bo Mikkelsen

Jeg er uddannet musiklærer, og jeg elsker at spille guitar og lære fra mig. Jeg har spillet guitar i mange år med udgangspunkt i rock og blues og underviser også på instrumentundervisning.dk.

Min undervisning vil altid tage udgangspunkt i elevens ønsker i forhold til musikgenre, teknikker og teori. Jeg vil med min musikalske og pædagogiske erfaring sørge for en god progression gennem undervisningen. Jeg underviser i el- og akustisk guitar og herunder både i rytme- og sologuitar. Genremæssigt bevæger jeg mig især inden for rock, hård rock, blues og pop.

Jeg har mange års erfaring fra øvelokalet og koncerter med i bagagen og ser det at spille sammen som en vigtig del af at spille guitar. Og så er det altid sjovt at nørde guitarer, forstærkere og effektpedaler :-)

Jeg håber, at vi ses til nogle hyggelige timer med god energi og en varm kop kaffe!

Magnus Lynge Sørensen

Underviser
Læs mere

Magnus Lynge Sørensen

Hej!

Mit navn er Magnus, og jeg blev i sommeren 2021 uddannet cand.mag. i musikvidenskab. Jeg har en stor passion for at spille musik og har en stor lyst til at lære fra mig og dele min passion med andre. Gennem årene har jeg fået en del erfaring med at undervise, og jeg underviser i dag på flere forskellige musikskoler.

Baggrund
Jeg har spillet musik lige siden, jeg som 8-årig startede til trommeundervisning i den lokale musikskole. Efterfølgende kom jeg dog på bedre tanker og endte med at lægge trommestikkerne fra mig til fordel for guitaren, der har været en tro følgesvend lige siden. Gennem årene har jeg fået en masse spilleerfaring fra mange forskellige sammenhænge og har foruden musikuddannelsen på universitetet også modtaget undervisning på MGK (Musikalsk Grundkursus) i Kolding.

Det skal være sjovt at spille musik!
Musikalsk betragter jeg mig selv som en ’all-rounder’ med interesse for alt fra jazz til pop til metal og det derimellem. Min undervisningsfilosofi bygger på, at elevens motivation så vidt muligt skal komme indefra. Derfor bestræber jeg mig på at være lydhør overfor elevens ønsker og forsøger så vidt muligt at tilrettelægge undervisningen i fællesskab med eleven. Så har du en sang, en solo eller en teknik, du gerne vil lære, siger du bare til. Derudover forsøger jeg med en afvekslende undervisning at sørge for, at eleven kommer omkring alle instrumentets facetter og aldrig stagnerer i sin musikalske udvikling for på den måde at bevare engagementet og holde gejsten i live.

Jeg glæder mig til at møde dig!


Kontakt os og hør mere…