fbpx

“Frederiksbjerg Guitarskole tilbyder rigtig kompetent undervisning med hyggelig stemning og god guitar!”

Alexander Arendttorp
Voksen elev

Nærhed i undervisningen

Hos Frederiksbjerg Guitarskole får du ikke blot stukket en ny lektie i hånden af en lærer, der ikke kan huske, hvad du hedder eller laver til daglig. Tværtimod er det vigtigt for os at lære vores elever at kende, så vi bedst muligt kan imødekomme jer. Det betyder, at du hos os kan være sikker på god kommunikation, godt humør og selvfølgelig god musik i hyggelige rammer, der minder mere om en stue end et undervisningslokale.

Moderne hjælpemidler
og grundlæggende færdigheder

Flere af vores undervisere gør i den traditionelle fysiske undervisningssituation brug af videooptagelser, hvor lektierne bliver spillet igennem i langsomt tempo, så du har lyd og billede på det, du skal øve dig på. Vi supplerer naturligvis med noder og andet relevant materiale.

For al undervisning gælder det, at læringen sker gennem både konkrete stykker musik samt tekniske og teoretiske øvelser med konstruktiv feedback og motiverende dialog.

Onlineundervisning

I visse situationer har du mulighed for at blive undervist online – enten som interaktiv virtuel undervisning over f.eks. Zoom, Facetime el. lign. eller via præ-indspillet undervisning, hvor du får din egen personligt tilpassede video tilsendt med indhold efter aftale.

Vi bruger bl.a. onlineundervisning i tilfælde af sygdom, hvor det ikke kan lade sig gøre at finde vikar, så eleverne ikke går glip af deres lektion. Det kan også være relevant, hvis eleven er udenbys i længere tid af gangen.

Filosofi

Vi anser undervisningssituationen som et samspil mellem elev og lærer og søger sammen at skabe et kreativt miljø i trygge rammer, hvor der er god plads til grin, samtidig med at vi vægter engagement, kvalitet og den faglige læring højt. Så bliv ikke overrasket, hvis du bliver budt en kop kaffe eller te, når du kommer til undervisning, for vi tror på, at et behageligt og rart læringsmiljø giver de bedste resultater. Det er vi faktisk helt sikre på.


Mød vores undervisere:

William Michaelsen

Underviser
Læs mere

William Michaelsen

Udover at være daglig leder af guitarskolen er William en af vores faste, rutinerede undervisere.

Med mangeårig erfaring fra musikstudiet og koncertscenerne og med en baggrund som musikredaktør og spillestedsbooker har William opbygget et stort, varieret genrekendskab og kan derfor tale med om alt fra metal til bossanova :-)

Spidskompetencerne ligger dog inden for rock, pop, jazz, blues, soul/R&B og country/roots, og undervisningens overordnede fokus er at træne kombinationen af øre, teknik og teori med et kreativt og praktisk sigte. William lægger vægt på, at eleven altid er med på, hvad formålet med øvelserne er, og han tilrettelægger forløbet individuelt, så man ikke får fornemmelsen af at skulle lave ”lektier”.

Undervisningen kan således inddrage alt fra klassiske radiohits til guitarheltesoloer og jazzstandarder, mens vi hele tiden har for øje, hvad DIT mål er som guitarist. Er der en specifik sang, du gerne vil lære, siger du bare til, og hvis du vil have konstruktiv feedback på sangskrivning, udstyr, indspilning eller lignende er der også plads til det.

Flere af Williams gamle elever er siden kommet ind på MGK og/eller Musikkonservatoriet, ligesom flere af dem selv er udøvende professionelle musikere.

William er uddannet cand.mag. fra Aarhus Universitet.

Gustav Blaabjerg

Underviser
Læs mere

Gustav Blaabjerg

Hej!

Jeg hedder Gustav, og jeg har spillet musik siden jeg var 10 år gammel, hvor jeg startede med at spille i band, lige så snart jeg kunne sætte to akkorder sammen. I dag bruger jeg det meste af min tid på at komponere og indspille sange i mit studie i Holme. Mit hovedinstrument er guitar, men jeg synger også og spiller klaver i en professionel sammenhæng. Derudover er jeg en habil bassist og trommeslager.

Jeg har tidligere studeret sangskrivning i England, og før det boede jeg i Reykjavik, hvor jeg brugte weekenderne på at optræde med mine sange. Min musikalske baggrund kommer derfor i høj grad fra livet som udøvende musiker. For mig er det vigtigt, at man synes det er sjovt at spille musik, og i min undervisning tager jeg derfor udgangspunkt i den enkelte elevs individuelle behov og niveau. Er der en bestemt sang, man gerne vil lære at spille, et band, man er vild med, eller en genre, man gerne vil dyrke etc., vil dette være springbrættet for lektionerne. I min undervisning er musikteori altid noget, der kommer i forlængelse af det praktiske, og derfor vil vi altid lægge vægt på spil og udøvelse, hvor det teoretiske bygges på hen ad vejen i takt med, at eleven bliver dygtigere til sit instrument.

Jeg glæder mig til at møde jer!

Kristoffer Nørager Møller

Underviser
Læs mere

Kristoffer Nørager Møller

Kristoffer er uddannet rytmisk guitarist fra Syddansk Musikkonservatorium i Esbjerg. Han bevæger
sig primært indenfor diverse afarter af pop- og rockmusik, men der sniger sig også gerne en
jazzstandard eller en god gammeldags 12-takters-blues ind på repertoiret i ny og næ.

Kristoffer har tonsvis af erfaring fra både musikstudier og livescener, og han spiller blandt andet i Maja Og De Sarte Sjæle, Meltway og CALA.
Som underviser gennem efterhånden 10 år har Kristoffer både undervist nybegyndere og erfarne
guitarister – fra de mindste børn til granvoksne guitarister. Med Kristoffer som underviser kan
du enten lære at spille de første akkorder på akustisk guitar, tage hul på solospillet på den
elektriske, opnå musikteoretisk forståelse af komplekse jazznumre (og lære at spille over dem)
eller nørde lyd med effektpedaler. Alt er på bordet – og det tilrettelægges efter den enkelte elevs
niveau og ambitioner.

Udover at spille og undervise skriver Kristoffer for musikmagasinet GAFFA, hvor han blandt andet
anmelder albums og laver interviews med danske musikere.

Anders Odgaard

Underviser
Læs mere

Anders Odgaard

Jeg hedder Anders, og jeg har brugt det meste af mit liv på at spille musik – bl.a. har jeg været i Sverige på et intensivt musikuddannelsesforløb i 2 år samt taget uddannet mig i musikvidenskab på Aarhus Universitet. Jeg har flere års erfaring med musikundervisning, har været på forskellige musikskoler og underviser også på instrumentundervisning.dk. Pt. er jeg i gang med min kandidatuddannelse i musik, mens jeg bruger min fritid på at spille i forskellige konstellationer og dygtiggøre mig selv.

Om undervisningen
I undervisningen tager jeg udgangspunkt i den enkelte elevs ønsker. Musik skal være sjovt, og derfor foreslår jeg, at eleven selv tager stilling til, hvilken genre eller teknik han/hun gerne vil lære. Min erfaring er nemlig, at eleven lærer bedst ved selv at være engageret. Jeg guider eleven individuelt med øvelser, der fremmer en god teknik og et godt kendskab til instrumentet, og herudover vil vi i undervisningen spille sange, som er passende i forhold til den enkelte elevs ambitioner. På den måde kan vi skabe et målrettet undervisningsforløb, der giver musikalske kompetencer inden for det valgte emne.

Eksempel på et undervisningsforløb
Et undervisningsforløb starter typisk med en samtale mellem dig og mig, hvor vi finder ud af, hvad du ønsker at kunne spille på dit instrument (el/akustisk guitar eller bas). Herefter vil jeg foreslå sange og øvelser, der er relevante for dig. Du har mulighed for at ønske hvilke sange, du gerne vil lære, ellers finder vi i fællesskab noget materiale, som vil være passende for dit niveau. Du vil herefter få en node/tabs/akkorder til den valgte sang, som du kan øve dig på til næste lektion. Undervisningsforløbet længde afhænger af dine ambitioner og af sværhedsgraden, og herefter kan vi begynde et nyt undervisningsforløb med et nyt fokus.

Undervisningens elementer
Vi kommer bl.a. omkring at stemme instrumentet, “strumming” og rytmespil, solospil/improvisation, melodispil, harmonisering/akkorder, fingersætning, plekterteknik, teori og hørelære.

Jeg glæder mig til at møde dig!

Bo Mikkelsen

Underviser
Læs mere

Bo Mikkelsen

Jeg er uddannet musiklærer, og jeg elsker at spille guitar og lære fra mig. Jeg har spillet guitar i mange år med udgangspunkt i rock og blues og underviser også på instrumentundervisning.dk.

Min undervisning vil altid tage udgangspunkt i elevens ønsker i forhold til musikgenre, teknikker og teori. Jeg vil med min musikalske og pædagogiske erfaring sørge for en god progression gennem undervisningen. Jeg underviser i el- og akustisk guitar og herunder både i rytme- og sologuitar. Genremæssigt bevæger jeg mig især inden for rock, hård rock, blues og pop.

Jeg har mange års erfaring fra øvelokalet og koncerter med i bagagen og ser det at spille sammen som en vigtig del af at spille guitar. Og så er det altid sjovt at nørde guitarer, forstærkere og effektpedaler :-)

Jeg håber, at vi ses til nogle hyggelige timer med god energi og en varm kop kaffe!


Kontakt os og hør mere…